Dallas Steak Nedir?

Dallas Steak Nedir?


Hayvanın sırt kısmından elde edilen ve yağ dokusundan yoğun olan Dallas Steak kendine özel lezzetiyle bilinir.Dana pirzola olarak bilinen et antrikotu içinde barındırır. Dallas Steak türü antrikotun kemiklisi olarak tanımlanabilir.

Yoğun yağ yapısıyla steakhouse restoranların en çok sipariş olan çeşidi olan lezzet, dolgunluğuyla meşhurdur. Kemik yapısına ve yağlı kısımlara yaklaştıkça lezzeti artan etlere en ideal örneği oluşturan Dallas Steak dana pirzola olarak da sipariş edilebilir.

Dallas Steak İdeal Pişme Derecesi Nedir?

Orta ve iyi pişmiş et en uygun seçenek olarak değerlendirilebilir. Seçilen etin kalınlığı arttıkça pişirme derecesinin de kademeli olarak artırılması tavsiye edilir. Ünlü steakhouse mekanların da kalın bir şekilde servis edilen lezzet, evlerde biraz dövülerek daha ince bir forma sokulabilir.

Evde Dallas Steak Pişirmek İsteyenler İçin Önerilen Tarif:

– Yarım kilo kemikli dana pirzola

– 3 adet patates

– Damak tadına uygun sebzeler

Uygun bir ızgara tavaya alınacak olan steak ideal ısıda yaklaşık olarak 8 dakika önlü arkalı olarak pişirilir. Fırına atılan haşlanmış elma dilimli patatesler ve sebzeler pişince etle birlikte servis edilir. Misafirlerini bir steakhouse mekanında ağırlar gibi karşılamak isteyenler hazırladıkları et ve sebzeleri tahta bir servis tabağında sunabilirler.

Hayvanın sırt bölgesinde ve kola yakın olan bölgeden çıkarılan yatay steak lezzetiyle bilinir. Yaklaşık olarak 6-7 cm kalınlığa sahip olan et kenar yağları temizlendikten sonra tercihen dövülür. Dallas Steak modelinin asıl özelliğiyse kalın olmasıdır. Etin pişirilmeden en az 2 saat önce dolaptan çıkarılması ve oda sıcaklığına gelmesi en verimli sonucun elde edilmesini sağlar.

Steakhouse restoranlarda 300 derecenin üzerindeki kömür ızgarasında her tarafı yaklaşık olarak 5 dakika pişirilmesi gereken et servis edilebilir. Et pişirirken çekilmemiş deniz tuzu kullanmak lezzette fark yaratılmasını sağlar. Et ızgaradan alındıktan sonra en az beş dakika dinlendirilerek suyunu yeniden salması beklenmelidir. Evde ideal bir lezzetin yakalanabilmesi için yağsız tavada doğru ayarlanmış bir ısıda pişirme işlemi tamamlanmalıdır.

Etin Pişme Sıcaklıkları Nasıl Ayarlanır?

Et pişirilirken 6 sınıflandırma kullanılır. Derece, renk ve sıcaklık ölçüleri için etin ortası merkez olarak alınmalıdır. Az pişmiş et hafif ılık olur ve içi kırmızıdır. Orta ve az pişmiş et sıcak ve kırmızıdır. Steakhouse restoranlarda tercih belirtilmemesi halinde et bu şekilde servis edilir. Orta pişmiş et sıcaktır ve ortası kırmızı etrafı pembedir. Orta/iyi pişmiş demek sıcak ve açık pembe bir etin servis edilmesini sağlar.