Et Pişirme Çeşitleri Ve Özellikleri

Et Pişirme Çeşitleri Ve Özellikleri

Etin 1 parmaktan daha kalın olması sertleşmesine neden olur. Kalın olarak hazırlanması gereken steak türü etlerin kurumaması için üzerine ince çizikler atılabilir. Ünlü ve başarılı steakhouse mekanlarında usta şefler etin kurumasını önlemek için kullanılacak tava veya ızgaranın her zaman uygun ısıda olmasını tercih ederler. Oda sıcaklığına gelen et pişirmek için uygun kaba alınır. Bu aşamada çok sık çevirmek de etlerin istenmeyecek şekilde kurumasına neden olur.

Daha Yumuşak Bir Et İçin Püf Noktalar

Etin daha yumuşak bir hal alması için marine edilmesi tercih edilebilir. Kalın bir steak parçası pişirilmeden önce limon suyu ile yumuşatılabilir. İşinin uzmanı steakhouse şeflerinin sırrı olarak uygulanan yöntem yumuşaklığının yanında ete lezzet ve aroma katar.

Mangal ve tava kullanılmadan yapılan et için en doğru fırın ısısı 180 derecedir. Pişme sırasında tuz eklenmesinin eti sertleştireceği hemen herkes tarafından bilinir. Kekik ilavesinin de son anda yapılması son derece önemlidir.

Eti dinlendirmenin önemi; steak pişip sofraya geldiğinde fark edilir. Terbiye edilmek için en az 4 saat dolapta bekletilmesi gereken et ortaya lezzetine doyulamayacak tarifler çıkmasını sağlar. Bilinen en ünlü steakhouse mekanlarında etin yumuşaması için yoğurdun suyunda bulunan asitlerden yararlanılır. Kaslı ve sinirli etlerin daha sert olduğu bilinmeli ve pişirme özellikleri buna göre değerlendirilmelidir.

Steak çiğken 20 dakika soğuk suda bekletilerek fazla kanından arındırılabilir. Et düşük ısıda ve kendi yağında pişirilerek lezzetlendirilebilir. Kendi yağında kızaran etlerin protein açısından daha besleyici değerlere sahip olduğu da bilinmelidir.

Haşlama tarzında yapılacak etlerin; suyuna 2 yemek kaşığı doğal sirke ilave edilerek başarılı bir sonuç elde edilebilir. Steakhouse restoranlarda çok sık uygulanmayan bu yöntem bilinen en başarılı et pişirme teknikleri arasında sayılabilir. Etin aromasını koruyarak besin değerlerini ortaya çıkardığı bu yöntemde kolay sindirilebilir özelliğiyle evlerde en çok tercih edilen tariftir.

Kızartma; bir steak için en lezzetli seçim olabilir. Kızartma için en uygun ısı 200 ila 250 derece arasındadır. Kızartma işleminin sağlık açısından daha az zararlı hale getirilmesi için tercih edilecek yağın tortusuz, berrak, hafif ve nötr olmasına özen gösterilmelidir.

Sote kavurma; hızlı sonuç elde etmek isteyenler tarafından kullanılabilir. Steakhouse mekanlarda küçük kesilen ve sebzelerle birleştirilerek hazırlanan kavurma türü tariflerde bu yöntemden yararlanılabilir. Et bu yöntemde hızla hazır olur ve besin değerlerini içine hapseder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir