Yıllardır söylenen bir şey var. İşi bilene teslim edeceksin. Çünkü işini bilen kasap bıçağı ters tutmaz. Buradan yola çıkacak olursak Black Butcher’in lezzetine olan güvenini daha iyi anlatabiliriz.

Et kültürü olan bir topluluk olmamıza rağmen steak kültürünü son on beş yirmi yılda tanıdık demek yanlış olmaz. Steak yani biftek için anavatan Amerika olsa da şuan tüm Dünya’da steak kültürünün hâkimiyeti gözle görülüyor. Doğal olarak ülkemizde de bu kültür fenomen olmuş durumda. Bizde buradan yola çıkarak yıllardır et konusunda kendisini işin mutfağından yetiştirmiş tecrübeli isimleri Black Butcher çatısı altında toplamaya karar verdik. Çünkü bilirsiniz ki kaliteli bir iş yapmak için ekibinizi iyi seçmeniz ve organize olmanız gerekir.

Tabi ki iş ekibinizi kurmakla bitmiyor. Ekibi kendi içerisinde organize etmek ve her bireyin tecrübe alanına göre iş bölümü yapmak birinci kural. Sonrasında aldığınız malzemeler ve bunların kaliteleri. Çünkü konuklarınıza birinci sınıf bir lezzet sunmak istiyorsanız kaliteli malzemeden asla ödün vermeyeceksiniz. Bu sadece aldığınız ürünlerdeki fiyatın yüksek olması ile alakalı bir durum değil. Bunları nereden ve kimden aldığınız da önemli. Yetişen ürün hangi koşullarda yetişiyor ve size sunuluyor bunu bilmeden olmaz. Peki, koşullara hâkim olmanız da yetmiyor desek? Size sunulan ürüne sizin de hâkim olmanız lazım. Eti seçen ustanızdan onu işleyen ustanıza, ızgarada pişiren ızgaracınızdan konuklara sunum yapan şefinize kadar bir hâkimiyetten bahsediyoruz. Hepsi bir zincir görüldüğü üzere. Ve siz yani buraya gelen konuklar ise bu zinciri tamamlayacak olan son halkasınız. Yani Black Butcher’de üretmek kadar tüketmek de bir ekip işi. Biz ekibimizi sizinle bir ekip olmak için aynı çatı altında topladık. Sizin de bu ekibe katılmanız ve size sunduğumuz lezzetleri deneyimlemeniz için Bestekar Sokak’taki restoranımıza bekliyoruz.