Kuzu Eti Pişirmenin Püf Noktaları

Hazır yemek gibi düşünülen steak çeşitlerini pişirmek bilgi ve deneyim ister. Ağızda lokum gibi dağılan bir kuzu etini pişirmek için işin püf noktaları hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Her türlü taktik denense de başarılı şeflerin çalıştığı bir steakhouse restoranında yenen tarifin evde aynı şekilde uygulanması mümkün olmayabilir. İnternet üzerinden et yazılarak ilginç tarifler, özel lezzetler ve işin püf noktaları hakkında bilgi edinilebilir.

Kuzu Etini Seçmeyi Bilmek Gerekir

Seçilen etin sinirsiz ve dinlenmiş olması işin en önemli özelliğidir. Bugün pek çok steakhouse mekanda etler kesilmekte ve uygun yöntemlerle dinlendirilmektedir. Hatta müşteriler etin istedikleri bölümünü kestirerek istedikleri şekilde pişirilmesini de sağlayabilirler. Dinlenmemiş her et katı ve sert yapılı olur. Genç hayvanların eti her zaman makbuldür. Kuzu etinin kıymeti de buradan gelir.

-Güneş gören ve sırta yakın bölgelerin lezzeti diğer steak bölümlerine nazaran çok daha değerlidir.

-Orta yağlı olan kuzu eti her zaman istenen sonucun ortaya çıkmasını sağlar.

Güzel Bir Kuzu Eti Pişirmek İsteyenlerin Marinasyona Önem Vermesi Gerekir!

Oldukça yumuşak bir et olan kuzu eti ızgara, tava veya fırında pişirmek için idealdir. Lokum gibi bir et pişirmenin en önemli noktası marine etmektir. İnternet üzerinden her türlü et araştırılarak en doğru marinasyon tarifi bulunabilir. Doğru malzemeler ve yöntemlerle kokusu azaltılan kuzu eti sofralarda fark yaratır. İdeal bir kuzu marine tarifi için ünlü steakhouse şeflerinin önerdiği malzemeler;

-1 adet büyük boy soğan

-2 diş sarımsak

-2 yemek kaşığı zeytinyağı ve

-1 çay kaşığı dağ kekiği.

Lezzet açısından fark yaratan tarifleri hazırlayan steakhouse restoranlardan alınan önerilere göre kuzu etinin yüksek ateşte pişirilmesi tercih edilmelidir. İçindeki suyu bırakmaması istenen steak çeşitleri yüksek ısıda içi kurumadan servise hazır hale getirilir. Et ile hazırlanan tariflerde kullanılan malzemenin sertleşmesini önlemenin en pratik yolu da ocağın altını kapatmadan hemen önce tuz ilavesidir.

Eti Mühürlemeyi Biliyor musunuz?

Et mühürleme işlemi nasıl yapılır dendiğinde en çok duyulan kelimedir. Steakhouse mekanlarda bir sanat eseri gibi hazırlanan etler, hızlı bir şekilde mühürlenerek kendi suyunun içinde kalması sağlanır. Steak pişirirken tavaya eklenecek birkaç damla sirke etin kolay pişmesini sağlarken lezzetini de artırır. İçindeki suyu kaybeden bir steak parçasının suyunu yeniden içeri alması mümkün değildir. Bu nedenle suyu muhafaza ederek ortaya konulan lezzetler her zaman fark yaratmayı başarır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir